Tabela olarak adlandırılan ürünler, çoğu kişinin bildiği firmaların bilinirliğini artırmak, reklam tanıtımları yapabilmek adına kullanılan metaryellere verilen isimlerdir. Yapımında ise çok fazla malzeme kullanılmaktadır. Tabelaların görsel anlamda göze hitap eden, insanları çeken çoğu çeşidi vardır. İzmit tabela olarak alınacak ürünler ışıklı, ışıksız, led vb şekilde ayrılmaktadır. Geniş bir şekilde tabela modellerini sizlere sayacak olursak; kabartma kutu, dijital baskı, harf, folyo kesim yazı vb gibi şekiller olmak üzere ışıksız ve ışıklı çeşitleri de bulunuyor. Aynı zamanda tabelaların kullanım alanları da bir hayli çoktur. Kocaeli tabela örnek olarak dış cephe tabelası, çatı tabelası, iç yönlendirme tabelası, uyarı ikaz tabelası, totem tabela gibi farklı çeşitlere ayrılmaktadır.

Tabela Çeşitleri

İzmit Tabela Çeşitleri

Tabelalar, yönlendirmek ve bilgi vermek için önemli reklam araçlarıdır. Genel anlamda dış mekanlarda kullanımı sağlanmaktadır. Örnek olarak bina, açık alan, yol vb. gibi örneklendirilebilir. Kapalı olan alanlarda ise belli olan kalıplar ile monte işlemi sağlanarak kurulan platformlardır. Tabelaların kurulumları ister ticari anlamda ister kamu hizmeti alanında çoğu insanın dikkatini çekmektedir. Belli olan bilgileri onlara empoze ederek kurulumu sağlanır. Özellikle dış mekânlarda çok zengin kullanım alanlarına ayrılmaktadır. Herkesin görebileceği şekilde montajlama işlemi de sağlanmalıdır.

Herhangi bir tabela, kullanım sağlanacak olan amaca ve mekâna uygun şekilde farklı boyut ve renklere göre seçilebilir. İzmit tabela tek kalıp olarak ya da el yazması şeklinde başlayan tabela sektörü günümüzde ilerlemiş olan teknoloji ile birlikte farklı reklam fikirleri sayesinde canlı bir sektöre dönüşmüştür. Bugün ise tabelasız olan herhangi bir firma binası hemen hemen bulunmamaktadır. Çeşitli alanlarda ise kullanımı sağlanan totem, bilboard tarzı tabela alternatifleri ile bulunan alanlar dışında daha özgür reklam yapımı sağlanabilmektedir. Bu anlamda tabelalar günümüzde reklam sektörü için çok büyük önem arz etmektedir.

Reklamcılık faaliyetlerinin birçok çeşidi vardır. Bunların arasında en pratik yol olan tabelalar bulunmaktadır. Tabela modelleri oldukça geniş çeşitlilikte sunulmaktadır. Çeşitlilik ise kullanılacak olan alanlara göre değişmektedir. Kullanım alanları çok iyi belirlenerek bu doğrultu da uygun seçimler yapılmalıdır.

Tabela Çeşitleri

Tabela çeşitleri oldukça geniş bir çeşitlilikte kullanıcılara sunulmaktadır. Kullanım sağlanacak olan amaca uygun çeşitte model bulunabilmektedir. Bu çeşitleri ise şu şekilde açıklayabiliriz:

Vinil Germe Tabela

Vinil Germe Tabela

Işıksız Tabela: Bu tabela türü firmaların en fazla tercih ettiği reklam ve tanıtım uygulamalarında kullanılan tabela modelleridir. Kocaeli ışıksız tabela küçük ya da büyük ölçekli şekilde bütün işletmelerin kullanmış olduğu standart görselleri olan tabelalardır. Işıklı olan tabela ile kıyaslaması sağlandığında ise fark yalnızca aydınlatma farklı olarak ifade edilebilir. Kasa derinlikleri bulunmayan ve istenilen amaca uygun tasarımı sağlanan türlerdir. Işıksız reklam tabelaları gün ışığında çok kolay şekilde fark edilmektedir. Karanlıklarda ise belirgin şekilde görülmeyen modellerdir.

Kayan Yazı Tabela: Bu tabelalar, sabit yazılı tabelaların ledler ile işlenerek daha etkin hale getirilmesi şeklinde yapılan tabela türleridir. Eski yöntemler kullanılarak ışıklı tabela ile kutu içinde floresan lamba yerleştirilerek yazı zeminlerinin aydınlatılarak yapılan tabelalardır. İzmit kayan yazı tabela, hitabet kitlesi olarak müşterilerin ancak tabela güzergâhlarının bakılması ile dikkat çekilebilir. Oysa LED tabelalarda ışık seviyeleri oldukça yüksek şekilde tasarlanmaktadır.

Sabit yandığı zaman bile çok dikkat çekicilerdir. Bu durumun yanı sıra yanan ve sönen hareket eden ışıklar ile farklılaşması bilimsel çalışmalar ile kanıtlanan gerçeklerden biridir. Bu gerçek ile arkasına alan LED tabela modelleri farklı çeşitlerde tasarımı sağlanmaktadır. Animasyonlar ile çok daha etkili şekilde tabelalar ışıklandırılabilmektedir.

izmit Vinil Germe Tabela

Vinil Germe Tabela

Vinil Germe Tabela: Bu tabela modelleri, dijital baskı yöntemleri ile basılan vinilin (brandanın) profil şase ile dört bir yandan gerilerek yapılmasıdır. Kocaeli vinil germe tabela  daha önceden hazırlanan ve içinde aydınlatma düzeneği bulunan alüminyum kasa üstünde kapatılarak elde edilen bir tabela çeşididir.

Alüminyum Tabela: Tabela çeşitleri içinde görsellik, dayanıklılık ve kalite anlamında en fazla tercih edilen uzun ömürlü tabela modelleridir. İzmit alüminyum tabela, diğer tabela çeşitleri gibi ışıksız ya da ışıklı olmak üzere yapılan tabelalardır. Işıklı alüminyum tabela, zemin dekupe yapılarak zemin oyularak, kabartma pleksiglas kutu harf, pleksiglas yapıştırma, krom kutu harf uygulama işlemleri yapılan yöntemlerdir. Işıksız alüminyum tabela ve alüminyum zemin üstüne folyo kesim harf, dekota kesim harf ve aynı zamanda pleksiglas düz kesim ya da pleksiglas kutu harf, alüminyum kutu harf, krom kutu harf uygulamaları da yapılmaktadır.

Totem Tabela: Tabela türlerini en fazla göreceğiniz modeller arasında bu tabelalar yer almaktadır. Kocaeli totem tabela, yol kenarları, alışveriş merkezleri önlerinde, devlet kurumlarını gösteren yerlerde ve fabrika önlerinde görebileceğiniz genişlikte tercih edilir. Bu tabela modelleri tek ve çift bacaklı, ışıklı ve ışıksız kompozit alüminyum ve çelik sac profiller şeklinde farklı modeller ile yapılmaktadır.

Gravür Tabela:  Işıklı tabela çeşitleri arasında yer alan bu ürünler, dış mekânlarda çok sık tercih edilmektedir. İzmit gravür tabela görselliği artırılarak kullanımı sağlanan modellerdir. Işıklı gravür tabelalar, hem iç hem de iç mekanlarda sık kullanılan tabela türleridir.

Ofis içleri, bina girişlerinde de kullanılır. Şeffaf pleksiglas malzemelerin bilgisayarlı CNC tezgahlarında yazı ve logo kenarlarının kazınacak şekilde üstten alüminyum kasa içinde LED yerleştirilip yapılan modellerdir. Son zamanlarda çok sık tercih edilen modeller arasındadır. Duvara direk montajı sağlanarak üstten askılı şekilde de montesi sağlanabilmektedir.

Işıklı Pleksi Kutu Tabela

Işıklı Pleksi Kutu Tabela

Pleksi Kutu Harf Tabela: Tabela çeşitleri içinde bulunan ve fiyat anlamında uygun olması nedeni ile en fazla kullanılan tabela modelidir. Kocaeli Pleksi kutu harf tabela dijital baskı ya da folyo kesim yazı olarak kullanımı sağlanmaktadır.

Dekupe Oyma Tabela: Bu tabela modelinin gerektiği ortamların sağlanması durumunda CNC makine ile düzgün, ölçüsünde ve tekniklerin uygun şekilde yapıldığı istenilen standartlara uygun kesim yapılarak kompozit ışıklar yerleştirilmektedir. Kocaeli dekupe oyma tabela daha sonra ise direk malzemeleri harf keserek arkasına konarak montaja gönderilmektedir.

Paslanmaz Harf Tabela: Dayanıklılık açısından ve aynı zamanda görsellik için albenisi olan en iyi tabela türleri arasında bulunmaktadır. İzmit paslanmaz harf tabela, 2 çeşitte yapılmaktadır. Bunlar ise krom paslanmaz, gold paslanmaz çeşitleridir. Paslanmaz harflerin ön yüzlerine 304 kalite 1 mm paslanmaz sac, yan yüzlerine ise 0.60 mm ya da 0.70 mm paslanmayan sac uygulanmaktadır. Harflerin ön yüzeylerinin kesimi lazer ile, yan yüzey şeritleri ise giyotin makaslar yardımı ile kesilmektedir. İstenilen yazı karakterleri kesilerek paslanmaz harfler ve yan bantların elle şekillendirilmesi sağlanır. Daha sonra ise lehim kaynağı kullanılarak ön yüzeyler birleştirilir.

Kompozit Işıklı Tabela

Kompozit Işıklı Tabela

Branda Afiş Tabela: Firmalar, promosyon ve tanıtım amaçlı olarak en fazla bu tabela modellerini kullanmaktadır. Kocaeli branda afiş tabela, emlak satım kiralama işlerinde, kampanya ve tanıtımlarda sık kullanılır.

Vinil üstüne dijital baskı ile vinil afiş ve branda üstüne folyo keserek yazı kullanılmaktadır. Branda afiş bez üstüne yazılan afiş çalışmalarına göre hem daha uygun hem de daha kaliteli bir görünüm ile yapılır. Dayanıklılığı ise çok fazladır. Teknoloji yardımı ile bilgisayarlı ortamlarda dijital baskı yöntemleri kullanılarak üretimi sağlanır.

Yönlendirme Tabela: Bu modeller, bilgilendirme amacı olan tanıtım amaçlı kullanılan tabela türleridir. Örnek olarak İzmit yönlendirme tabela, inşaat tabelası, yön tabelası, büro tabelası, ofis tabelası, apartman tabelaları bu tabela türlerine örnek olarak verilebilir.

Uyarı İkaz Tabela: Tabela modelleri arasında uyarı amacıyla tercih edilen modellerdir. İzmit uyarı ikaz tabela  inşaat tabelası, yön tabelaları, ofis tabelası, büro tabelası şeklinde çeşitliliklere ayrılmaktadır. Doğabilecek kazaları önlemek bu tabelalar için asıl amaçtır.

Işıklı Tabela

Işıklı Tabela

Cam Yazıları: Tabela sektöründe en fazla talep gören reklam modelleridir. Kocaeli cam yazıları firma tanıtımları ve promosyon tanıtımlarında firma vitrinlerinde kullanımı sağlanmaktadır.

Tanıtım yapma ve aynı zamanda kampanyalar hakkında bilgi verilmek amacıyla kullanımı sağlanan tabela modelleridir. Folyo kesim yazı ve aynı zamanda dijital baskı yazı ve resim şeklinde uygulamaları sağlanır. Cam yazıları olan firmalara bakıldığında ilk görünen reklam ürünleri denilebilir. Bu nedenle ise firmalar tanıtımlarında bilgilendirmek amacıyla bu tabela modellerini seçmektedir.

Araç Yazıları: Araba yazısı olarak firma tanıtımları, promosyon tanıtımları, firmaların kurumsal araçlarında tanıtım yapabilmek adına kullanılan modellerdir. İzmit araç yazıları folyo kesim ya da dijital baskı resim şeklinde uygulaması sağlanır. Araç yazıları içinde araba giydirme ya da aplikasyon da bulunmaktadır. Bu nedenle tanıtım amaçlı olarak uygulanan harika reklam tanıtım tercihleridir. Genellikle firmalar tanıtımlarını bu yolla yerine getirirler.