Merhaba Arkadaşlar, Web ile ilgilenen kişiler için olmazsa olmazımız dedikleri Seo ile karşınızdayız.  Seo Nedir? Ne işe yarar? Bunun hakkında sizlere bildiklerimi aktarmak istiyorum.

Sitenize SEO çalışması yaptırmak ve Google sıralamasında hızlıca yükselerek işletmeniz için daha fazla gelir elde etmek istiyorsanız lütfen bizlerle iletişime geçin.

SEO NEDİR?

Seo diyince aklımıza ilk olarak Arama Motoru Optimizasyonu gelir. İşleyişi ise, Sitelerimizin Google üzerinde daha iyi noktalara çıkması için yapılan bir çalışma biçimidir. Bu Seo işleminin herhangi bir sınırı yoktur. Seo tek bir yolu olmadığı için bu sınırlamayı koyamıyoruz. Kocaeli İzmit Seo firması olarak sizlere en iyi şekilde SEO tanıtımını ve SEO içeriğinde neler yapılması gerekli bu konu hakkında detaylı bir şekilde bilgiler vermeye çalışacağız.

Seo tek bilgi amaçlı olarak kullanılamaz. Aynı zamanda bir sermaye gerektiren bir işlemdir. Bu süreç basit bir süreç olmadığı gibi kısa bir süreçte değildir. Uzun bir yol zamanı alır ve bırakıldığında kötü sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bunların yan etkilerinden bir tanesi Google üzerinden banlanma, Filtrelenme vb. gibi sebeplere neden olabilmektedir. Bu işlemlerin başarılı tamamlanması sadece Google üzerinde üst sıralara taşınmasında değil, Alexa değerinin düşürülmesi ve PA & DA değerinin yükselmesini de etkilemektedir.

kocaeli seoHASHTAG’IN SEO AÇISINDAN ÖNEMİ

Kocaeli İzmit Seo firması olarak kesinlikle tavsiye etmiş olduğumuz en önemli unsur Hastag sistemi. Hastag Kullanarak Google Seo açısından Sosyal medyanın imleme konusunda sizlere faydalarını anlatmaya çalışacağım.

Sosyal Medya dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak Facebook, Twitter, İnstagram ve Google Plus geldiğini biliyoruz. Bahsi geçen bu sosyal medyaların hastaglarını kullanmak için yapmanız gereken kelimelerin başlarına ” # “ katmanız yeterli olacaktır. Nedeni ise bu bahsi geçen kelimelerin aktif kullanıcı gruplarının olmasıdır.

Bu şekilde sitelerinize fayda sağlayabilir aynı zamanda sosyal medya platformu üzerinden sosyal imleme yapmış olacaksınız.

Bunlardan En önemlisi Gerçek ziyaretçilerin Tıklaması

Kocaeli İzmit Seo firması olarak Sosyal medya konularını çok fazla önemsiyor ve sosyal medya desteği sayesinde yapmış olduğumuz işlemleri çok daha hızlı ve güçlü alt yapısı sayesinde başarıya giden yol olarak görüyoruz.

Sosyal medya üzerinden paylaşımlarınızı doğru olarak girebilirseniz ve ne kadar özgün olursanız belirtmiş olduğunuz kelime ile ilgilenen kullanıcı kitlesine ulaşabilir. Aynı zamanda olumlu veya olumsuz bir şekilde eleştiriler alır. Bir şekilde sosyal imlemeleriniz başarılı olup Google tarafından fark edilme imkânına aynı zamanda en önemlisi de gerçek kullanıcı kitlesine ulaşmış olursunuz.

Bunun için örnek verecek olursak; Sitemiz Teknoloji kelimesinde ilk sayfalarda olmayabilir. Ama sosyal imlemeler üzerinde yapmış olduğunuz paylaşımlara  #Teknoloji şeklinde yaparsanız, sosyal medya ağı üzerinden sitenizi takip ettirme imkanı sağlayabilirsiniz.

 Burada Önemsediğim ve kendisini takip etmiş olduğum bir arkadaşımın Hastag kullanarak Twitter üzerinden yapmış olduğu işlemi sizlere aktarmak istiyorum.

Burada bahsi geçen bir seo tanıtımı ile ilgili bir tanıtım yazısını sizlere resim olarak paylaşacağım. Burada CG arkadaşımız Seo Tanıtımı yapan bir müşterinin yazısını twitter aracılığı ile #seo hastagı ile paylaşımını yapmış ve karşısında almış olduğu bir sonucu sizlere dile getirmiş.

Hastaglar üzerinde takipçilerinizin olup olmamasının herhangi bir önemi olmadığını, oluşturulmuş olan sayfalara yapmış olduğunuz paylaşımların size katkı sağlayacağını tekrar dile getirmek istiyorum.

seo izmitTEMEL SEO KURALLARI

Kocaeli İzmit Seo firması olarak sizler için hazırlamış olduğumuz SEO’nun temel kurallarını yansıtıyoruz. Başka yerde bulamayacağınız bu denli geniş bilgi için sitemizi takipte kalmanız bizleri çok daha mutlu edecektir. Seo çalışmalarının olmazsa olmazı özgün içerikleridir. Arama motorlarının sahip olduğu botlar özgün içerikleri tespit ederler ve içeriklerin paylaşıldığı siteleri daha üst sıralara çıkarırlar. Sitelerde kopya içerik paylaşmak banlanmanıza sebep olabilir. Eğer bir ya da birkaç siteden kopyalayarak sitenizde bu içerikleri paylaştıysanız bir zaman sonra Google-ban listesine girebilirsiniz. Bu listeye girmenin anlamı bir daha asla aranma sonuçlarında sitenizin çıkmamasıdır.

  • SEO İÇİN ANAHTAR KELİME ÇALIŞMASI

Seo’nun özünde anahtar kelimeler yatar. İçerikleriniz ne olursa olsun arama motoruna yazılacak olan sözcükler bellidir ve sizler de bu sözcüklere yönelerek ziyaretçi çekebilirsiniz. Bu nedenle sitenizde işlediğiniz konuya paralel olarak birkaç genel anahtar kelime belirlemeniz gerekir. Belirleyeceğiniz anahtar kelimelerin aranma hacmi yüksek, herkesin kullandığı tamlamalar olması gerekir. Eğer bir dekorasyon sitesine sahipseniz paylaştığınız konuya göre birkaç anahtar kelime belirleyebilirsiniz. Fakat genel olarak en az 3 anahtar kelimeye yoğunlaşmanız gerekir. Seçeceğiniz bu anahtarlar ev dekorasyonu, dekorasyon fikirleri gibi konunun genel başlıkları olmalıdır. Böylece sitenize daha fazla ziyaretçi çekmiş olursunuz.

  • BACKLİNK İLE ZİYARETÇİ ÇEKME

Backlink karşılıklı reklam ya da işlediğiniz konuya paralel olan bir sitenin size ziyaretçi göndermesine verilen addır. Backlink ile gelen ziyaretçi sayısı site hitinizin tamamı ya da tamamına yakın değilse seo açısından bu işlemin bir zararı olmayacaktır. Eğer tüm hitiniz backlink ile gelirse Google bunu fark eder ve sitenizi banlayabilir.

KOCAELİ İZMİT SEO FİRMASI NE YAPAR?

Her konuda yüzlerce yeni sitenin açılması ve site açma işinin, hazır platformlar ya da blog siteleri sayesinde kolaylaşmasından dolayı sanal ortamda binlerce site oluşmuştur. Bu siteler daha iyi yerlere gelebilmek için sürekli olarak kendi aralarında yarışırlar. Yarışın amacı arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkabilmektir. Arama sonuçlarında daha üst sıraya çıkabilmek için verilen uğraş ve çalışmaya seo denir. Seo çalışması yapmanın birçok kuralı ve aşaması vardır. Bu kuralları uygulayan ve aşamaları sırasıyla yerine getiren herkes sitesini ilk sıralara çıkabilir.

SEO İÇİN NE GEREKİR?

Arama motoru optimizasyonu yapmak kısaca seo olarak adlandırılmıştır. Seo çalışması birçok şekilde yapılabilir fakat bu çalışmaların temelinde özgünlük ve devamlılık yatar. Google ve diğer arama motorları özgün içerik kullanan siteleri daha üst sıralar çıkarır. Bu nedenle sitenizde paylaştığınız yazıların özgün ve başka bir sitede paylaşılmamış olması gerekir. Bunun yanı sıra paylaştığınız yazıların her 60 kelimesinde konuyla alakalı, aranma hacmi yüksek bir anahtar kelime kullanılmalıdır. Anahtar kelimeler arama motorundan ziyaretçi çekmenizi sağlar.

SİTE TASARIMININ SEO’YA ETKİSİ

Site tasarımı, ziyaretçilerin siteye girdiklerinde ilk baktıkları şey olacaktır. Tasarımı beğenilmeyen sitelerin hemen çıkma oranı oldukça yüksektir. Bu oranı yüksek olan siteler, arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkıyorsa bile daha sonra sıralarını kaybedebilirler. Bu nedenle seo çalışmalarınıza başlamadan önce tasarım işini halletmeli, ardından içeriklerle takipçi çekmeye çalışmalısınız.

kocaeli seoSEO UYUMLU KONU BAŞLIKLARI NASIL YAZILIR?

Blog siteleriniz içerisinde bulunan makaleleri arama motorlarında üst sıraya taşımak gibi bir düşünceniz var ise, bu makaleyi iyi okumalısınız. SEO konusunda dikkat çeken ve bence çok önemli olan konulardan birisi girdiğiniz makalelere oluşturacağınız konu başlığıdır. Yanlış bir başlık seçimi, içeriğinizi değersiz kılabileceği gibi, doğru bir başlık seçimi ile de beklediğinizden daha fazla hit/okuma sayısı alabilirsiniz.

SEO(Arama Motoru Optimizasyonu), websitelerimiz var olduğu sürece dikkatimizi vermemiz gereken bir çok konudan en önemlisidir. Eklediğimiz içerikleri çeşitli arama motorlarında üst sıralarda çıkarmayı, hepimiz isteriz. Fakat yanlış bilgilendirilen yada bilgisi olmadan amatör bir şekilde bazı yöntemler ve uygulamalar deneyen amatör kullanıcılar, farkında olmadan uzun vade içerisinde sitelerini kullanılamayacak hale getirmektedirler.

SEO UYUMLU KONU BAŞLIĞI NASIL YAZILIR?

En fazla 65 karakter kullanın.

Bilmeniz gereken ilk detay budur. Google, çalışma prensibi gereği, konu başlıklarının sadece ilk 65 karakterini algılamaktadır. Yani anlamlı, etkili bir başlık kullanabilmek adına yapmamız gereken ilk önemli şey,

Başlıklarda önce anahtar kelime kullanmaya özen gösterin.

Başlıklar ve başlıklar içerisinde ki anahtar kelime dizilişi, arama motoru için belirleyici niteliktedir. Sıralamanızı belirleyen faktörlerden birisi de budur.

Aranma hacmi olan başlıkları tercih etmelisiniz.

Google’da aranma hacmi olmayan kelimelerle oluşturulan bir başlık size fayda getirmez. Bunun için alakalı konuları aratabilir, örnek konu başlıklarına bakabilirsiniz. Doğru başlığı tercih ettiğinizde meyvesini yiyeceğinizden şüpheniz olmasın.

Başlıkları doğru bir biçimde yazmak, çok okunmak için yeterli olmayabilir. Etiket, görsel, içerik de en az başlık kadar önemlidir. 

Tüm bu yukarıda bahsetmiş olduğum işlemler SEO için vazgeçilmez unsurlardandır. Peki SEO’yu farklı bir şekilde nasıl tanımlayabiliriz? Birlikte örnekler vererek ifade etmeye kalkarsak?

Seo için olmazsa olmaz dediğimiz unsurların en başında kuşkusuz Text link işlemi geliyor. Text link nedir? Neyi ifade eder? Önemi nedir? Şeklinde kafamızda yüzlerce soru üretmek yerine, hemen alt kısımda belirtmiş olduğumuz örnek dolu içeriğimizi takip edebilirsiniz.

Text link denildiği zaman bir sitenin olmazsa olmaz dediğimiz sınıf içerisinde yer alan link yapısına verilen önemin derecesini anlatmaktadır. Burada size text link de olması gerekenler ve dikkat edilmesi gerekenler lakin text link oluşturması sırasında yapılması gerekenleri sizlere açıklayacağım. Yine başlıca dikkat etmemiz gerekenlerden ve hemen hemen tüm anlamış olduğum Makaleler içerisinde yer alan Seo işlemi bu yazımızda da yine ön planda olacaktır. Seo işlemleri nasıl kendi arasında gruplara ayrılıyorsa, Bana görede Text link kendi arasında gruplara ayrılmaktadır. Netice sonrasında ise yapılan işlemlerinin hepsi birbirinden farklı ve değerlidir.

Makalem de belirtmiş olduğum gibi Peki Text Link nasıl gruplara ayrılır veya bu grupta neler vardır ? Hep beraber inceleyecelim.


  • Yazıya verilen Text Link
  • Sayfalara verilen Text Link
  • Sinenin ana dizinine verilen Text Link
  • Kategoriler üzerine verilen Text Link
  • En önemlisi de başka bir siteye çıkış yapan Text Link’ler.

Yukarıda birkaç madde belirttim. Peki bu maddelere örnek verelim. Onları da maddeler arasında sıralayalım.

  • Yazıya verilen Text Link ;

Burada anlatmak istediğimiz bir yazı linkidir. Seo açısından çok önemli bir rol oynamakta ve Kısacası Seo‘nun omuriliği diyebiliriz.

  • Sayfaya verilen Text Link ;

Burada anlatmak istediğimiz Örnek olarak Bir Hakkımızda sayfası oluşturup buraya yönlendirme yapabileceğimiz bir link oluşumudur.

  • Sitenin Ana dizinine Text Link;

Burada örnek vericek olursak ; Kocaeli İzmit Seo bu sitede kendi yazılarını paylaşıyor gibi diyebiliriz.

  • Kategori Text Link ;

Burada örnek vericek olursak; Kendi sitelerimde Seo  ile ilgili makaleler paylaşıyorum diyebiliriz.

  • Text Link Site Çıkışı ;

Burada da anlatmak istediğimiz kendi siteniz üzerinden başka bir siteye geçiş yapma anlamına gelmektedir.

Örnek bir text link kodu verecek olursak eğer ;

<a href=”http://www.siteadiniz.com”>Kocaeli İzmit Seo</a>

Text link konusu ile ilgili SEO açısından bilmeniz gereken bölümü sizlere aktardık. Birde SEO’nun bağlantısı açısından olmazsa olmaz dediğimiz önemli hususlardan birisi link değişimidir. Bir sitenin yukarılara çıkması, bağlantı alması, site için döngüsel işlemlerinin yaratılmasında en önemli etkendir. Bu işlem SEO açısından son derece önemli bir husustur. Peki link değişim işlemini nasıl yapmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz? Bu işlemler sırasında hem link değişimi tanıtımını yapalım. Hemde sizlere bu işlemler için SEO açısından nelere dikkat edilmesi gerekiyor, detaylı bir şekilde aktaralım.

Birçok webmaster forumları üzerinde sık sık karşılaşmış olduğumuzlink değişimibağlantı değişimi ve link takası gibi konuları bilmeyen yada bildiğini sanan birçok webmaster arkadaş görüyorum. Bu arkadaşlar için başarılı link değişimi nasıl yapılmakta onu ayrıntılı bir şekilde sizlere aktarmaya çalışacağım.

Bu işi uzun zamandır yaptığım için olumlu yönleri ve olumsuz yönleri hakkında tecrübelerime dayanarak sizlere bu işlem nasıl yapılmasını gerektiğini, nelere dikkat etmemiz ve neleri yapmamız gerektiğini ele alacağım.

Link Değişim Yapılırken Link değişim Yapacak Sitenin Konuları ;

Link değişimi yapılacak veya Link değişimi yapmak isteyen sitelerin içerikleri aynı kategoriler ve içeriklerden oluşuyorsa bu tip link takaslarından diğer link değişimlerine göre daha fazla yarar sağlaması anlamına gelmektedir.

ÖRNEK : 

Teknoloji Haberleri sitesi ile Teknoloji haberleri ile ilgili içeriğe sahip olan siteler ile link değişimi yapmak faydalıdır.
Webmaster Sitesi, Webmaster siteleri ile değişim yapması
WordPress Temaları, WordPress temaları ile ilgili siteler ile değişim yapılması,
Sohbet Sitesi, Sohbet siteleri ile değişim yapması

Normal değişimler sitenize %60,70 gibi destek sağlarken yukarıda belirtmiş olduğum Örnekleri dikkat’i ele aldığınız da bu işlem %90,95 civarında size destek sağlamış olacaktır.

Bunları yaparken bir önemli hususta link alacağınız site, Link çöplüğü haline gelmişse size fayda yerine zarar sağlamaktadır.

izmit seo google yükseltmeLink Çöplüğü Nedir ?

Bir siteden alacağınız yada yapacağınız link değişimleri için size önerilen sitenin dışarıya verilmiş olan link çıkışlarını kontrol ediniz. Kontrol ettiğinizde eğer ki bir sitede 15 ‘den fazla link çıkışı varsa bu siteler ile link değişiminden uzak durmanızı tavsiye ederim. Size herhangi bir faydası olmayacağı gibi, zarar’dan başka bir şey sağlamayacaktır.

Bir Sitenin Link çıkışlarını nasıl görebilirim ?

Benimde bu işlemleri uygularken sık sık kontrolünü yapmış olduğum bir site var. Bu site aracılığı ile işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.

Ahrefs resmi sitesine giriş yaparak karşınıza çıkan bölümde Adres bölümüne site ismini yazıp sorgula demeniz yeterli olacaktır. Akabinde aşağıdaki gibi bir sonuç ortaya çıkacaktır. Bu sonuçları tam anlamıyla görebilmek adına sisteme üye olmanız gereklidir. Eğer başarıya ulaşmak istiyorsanız, Ahrefs sizin için başarının anahtarlarını sizlere yansıtacak bir gereç olacaktır.

Bir diğer işlemlerden bir tanesi de Google üzerinde aramak;

Google üzerinde arama yapacağınız işlem ” info:siteismi.com gibi Örnek verecek olursak info:kocaeliizmitseo.com gibi. ” tırnak işaretlerinin içerisinde göstermiş olduğum gibi olmalıdır.

Örnek olarak burada benim siteme bakabilirsiniz.

info:siteisminiz.com

Üst kısımda belirtmiş olduğum kırmızı yazıya tıklamanız halinde sitemizin info bilgilerine ulaşmış olacaksınız. Değişim yapacağınız sitelerin aşağıdaki resimde de belirtmiş olduğum gibi 1 adet sonucun çıkmasına dikkat etmelisiniz.

İnternet üzerinde henüz bu işlemlere yeni başlamış kişileri uyarmak adına söylemek istiyorum. Bazı kendilerini çakal sanan webmaster arkadaşlar mevcut. Sitelerini hacklink işlemi uygulayarak bir noktaya getiren, neticesinde başarılı olarak sitesini gösteren kendilerini akıllı sanan insanlar da mevcut. Bu tarz siteleri nasıl öğrenebilirim diye sorarsanız. Sitelerin kaynak kodlarına bakmanızı, Yabancı sitelerin linklerini barındırıp, barındırmadığını kontrol etmelisiniz. Genelde bu linkler her zaman en alt kısımlarda olmaktadır.

Link Değişim Yaparken En önemli Hususlardan Bir Tanesi de Sitelerin Güncel Olması ;

Takas yapacağınız sitenin güncel olması, Her daim fayda sağlar lakin paylaşımı durmuş bir siteden link değişimi yapılması ise sizlere fayda sağlamamaktadır. Bu işlemler için size şu konuyu öneririm. En son paylaşım yapılmış içeriğin veya makalenin tarihine bakınız. Tabi bununla sınırlı kalmayın. Ne sıklıkla paylaşım yapılıyor bunu da ihmal etmeyin. Eğer sık sık içerik veya makale ekleniyorsa bu siteden link değişimi yapmak sizlere yarar sağlayacaktır.

Çapraz Link Değişimleri Faydalı veya Faydasız mıdır ?

Hepimizin bildiği gibi doğrudan yapılan işlemler her zaman fayda sağlar. Bu çapraz link olaylarından kesinlikle korkmayın. Başarılı olmak için aynı kategori altında bulunan siteler ile çapraz link yapabilirsiniz. Her zaman sitelerinize fayda sağlayacaktır.

Link Değişimi Yaparken Kendinize Kriterler Oluşturun.

Sitenizin daha iyi noktalara gelmesini istiyorsanız, Hedeflediğiniz yerlere daha kısa sürede gelmek için emek sarf ediyorsanız her zaman bir Kriter oluşturmalısınız. Sitenizden daha düşük siteleri baz altına almayınız. Şimdi hep beraber bu işlemleri sıralayalım.

– Sitenin kesinlikle Google veri tabanında indexli olup olmadığını kontrol ediniz. Bu işlemi ” Google ‘da site:siteisminiz.com şeklinde arayarak sitenin indexli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. ” tırnak içerisinde belirtmiş olduğum örnek teki gibi yapabilirsiniz.

– Yeni açılmış ve indexi olmayan sitelerden kesinlikle uzak durmalısınız.

– Link Değişimi yapacağınız sitelerin DA & PA bakınız.

– Alexa Rank değerine bakınız.

– Link çıkışlarını kontrol ediniz.

– Site üzerinden verilen çıkışlar için Nofollow veya Dofollow olduğunu kontrol edip, Nofollow olarak link çıkışı veriyorsa bu size fayda sağlamayacağı için bu değişimlerden uzak durunuz.

Şimdi bu ne demek istediğini anlamadım diyorsanız yine bir örnek ile sizlere aşağıdaki gibi bir bilgi daha vereyim.

– Sitesi indexli olup, Sürekli Güncel tutulan.
– Link değişimi yapılacak olan Sitenin DA & PA değeri Minimum 20 olan,
– Alexa Rank değeri, 100k altında bulunan.
– SEO siteleri ile link değişimi yapmak istiyorum

Gibi örneklendirme ile yazımıza son vermiş oluyoruz.

Evet arkadaşlar, Bugün Link değişimi nasıl yapılır, Link değişimi yapılırken neler ele alınmalı ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizlere bilgilerim doğrultusunda anlatmaya çalıştım.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.